psy

Psy są  najpopularniejszymi zwierzętami na świecie. Są o nich nawet filmy, w których grają kluczowa role. Jest nawet takie powiedzenie, że najlepszym przyjacielem człowieka jest pies. Ja osobiście się z tym zgadzam, ponieważ pies nigdy cię nie zdradzi i może nawet oddać za Ciebie życie. Podzielę się z wami ciekawostkami o nich ;)

1.Chociaż psy zostały udomowione około 33 tysięcy lat temu, to do dziś zachowały swoje pierwotne instynkty - wyją do księżyca i zbierają się w stada.

2.Człowieka można zidentyfikować po odcisku palców, a psa po odcisku jego nosa.


3.Badania pokazały, że psy z łatwością potrafią odczytać emocję na twarzy swojego właściciela.

4.Psi nos jest tysiąc razy bardziej czuły na zapachy niż nos człowieka.


5. Psy odróżniają kolory, ale o wiele gorzej niż człowiek. Mogą odróżnić żółty i niebieski, ale czerwony i zielony widzą jako żółto-szary.

6. Wilgotność nosa ma dla psa ogromne znaczenie. To właśnie dzięki wilgotności potrafi on określić skąd dobiega zapach. Im pies ma dłuższy nos, tym bardziej efektywny jest jego system schładzania.


7. Normalna temperatura psiego ciała wynosi od 37,5 do 39 stopni Celsjusza. Tempo bicia serca waha się w granicach 60-120 uderzeń na minutę.

8. Silny instynkt stada u psa powoduje, że uważa on swojego właściciela za przywódcę.


9. Najnowsze badania przeprowadzone w szpitalu w niemieckim Schillerhöhe udowodniły, że psy potrafią rozpoznać zapach niektórych związków organicznych w ciele człowieka, które świadczą o obecności nowotworu.

10. Milion amerykańskich psów zostało spadkobiercami fortun swoich zmarłych właścicieli.


11. Psom, podobnie jak i ludziom, szkodzi dym papierosowy. Może on wywołać u nich choroby dróg oddechowych, alergię i raka płuc.

12. Wystraszony pies przyjmuje specjalną pozycję. Chowa ogon między nogami, żeby stłumić zapach gruczołów, które pełnią rolę "dowodu osobistego".


13. Psom nie wolno jeść czekolady, ponieważ zawiera toksyczną dla nich teobrominę, która może spowodować silne zatrucia nie tylko u psa, ale również u konia, papugi i kota.

14. Psy potrafią odczuwać zazdrość. W ich organizmie wytwarzana jest oksytocyna odpowiedzialna za umiejętność wyrażania uczuć.


15.
Psy z dłuższą mordą żyją dłużej niż np. mopsy i buldogi.

16. Psy myślą na poziomie dwuletniego dziecka i mogą się uczyć. Im mądrzejsza rasa, tym więcej komend może zapamiętać.


17. Burza wytwarza specyficzną częstotliwość dźwięku, którą wychwytuje psie ucho i której odbiór może być bolesny dla zwierzaka.

18.
Zastanawialiście się dlaczego psy robią kółka, zanim położą się na swoim posłaniu? To kolejny przejaw instynktu - w taki sposób dziki pies układa trawę i roślinność w wygodne miejsce do spania.


19. Proces pocenia odbywa się u człowieka na całym ciele, a u psów tylko na łapach.

20. Psy również miewają czkawkę, jeśli jedzą lub piją zbyt szybko.


21. Tak piją wodę:


22. Psy nie potrafią odczuwać winy, ale mogą czuć się źle z powodu gniewu swojego właściciela.

23. Głaskanie psa i zabawa z nim może obniżać wysokie ciśnienie.


24. Psie łapy mogą pachnieć jak kukurydziane czipsy, bo dzięki ciągłemu kontaktowi z ziemią znajduje się na nich wiele mikroorganizmów. Kiedy pies się spoci i ochładza przez łapy, jego kończyny zaczynają pachnieć jak popcorn, orzechy albo spocone skarpety.

25. Bezpańskie psy w Rosji nauczyły się jeździć metrem do miejsc, gdzie znajdują więcej pożywienia.


26. Kolczatki i obroże z kolcami zostały wymyślone przez starożytnych Greków w celu ochrony psiego gardła od kłów wilka.

27. Hieny może i są podobne do psów, ale ich parszywa natura od razu zdradza, z kim mają więcej wspólnego - z kotami.


28. Psy ratownicze i policyjne uczy się odróżniać bycie na służbie i czas "po pracy", kiedy mogą się bawić do woli.

29. Pies przewodnik potrafi niczym żołnierz w czasach zasadniczej służby wojskowej sikać i robić dwójkę na komendę. Wszystko po to, by jego właściciel był gotowy do posprzątania po nim.


30. Psy nie lubią być obejmowane, ponieważ położenie kończyn na ich ciele kojarzy im się z fizyczną dominacją.

31. Psy posiadają trzy pary powiek - górną, dolną i specjalną membranę nawilżającą i chroniącą oko.